Hartowanie szkła polega na ogrzaniu tafli szklanych do temperatury około 700°C i schłodzeniu zimnym powietrzem. Wynikiem procesu jest szkło bezpieczne.

Hartowanie szkła

Hartowane szkło ma bardzo twarde powierzchnie zewnętrzne i "miękki" rdzeń. Powstałe w wyniku tego naprężenia w strukturze szkła powodują w czasie rozbicia rozpadnięcie się tafli szklanej na niewielkie kawałki o tępych krawędziach. Szkło hartowane jest wykonane zgodnie z normą EN 12150-2, pozwala nam to na oznaczanie produktów znakiem bezpieczeństwa CE.

Hartowaniu może być poddane szkło typu float, barwione w masie, szkło z powłokami jak i szkło ornamentowe, dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość i odporność na uderzenia. Takie szkło ma zwiększoną wytrzymałość nie tylko na czynniki mechaniczne, ale i naprężenia związane ze zmianami temperatury powierzchni.

Hartowanie szkła

Szkło hartowane ma zastosowanie w meblach, drzwiach szklanych, ścianach szklanych stałych i ruchomych, fasadach, kabinach prysznicowych, sprzęcie AGD. Aby nadać mu niepowtarzalny wygląd szkło przed hartowaniem jest malowane.